יונים שליליים והשפעותיהם על איכות החיים והבריאות

 

  1. במחקר אשר נערך בטחנת קמח בשוויץ, הניחו מכשירי יוניזטור בשני חדרים שבכל אחד מהם 22 עובדים.  בחדר אחד הופעל יוניזטור החשמלי במהלך תקופת הניסוי, ובחדר השני היוניזטור היה סגור לאורך כל הזמן, למרות שגרמו לעובדים להאמין שהם עובדים בחדר מועשר ביונים שליליים. במהלך ששה החודשים של הניסוי הזה, נרשמו 22 היעדרויות עקב ימי מחלה לעובדים בחדר שבו פעל היוניזטור באותו הזמן, לעובדים בחדר השני, שבו היה מכשיר שאינו פועל, נרשמו 64 היעדרויות וימי מחלה. במשך חודש של מגיפת שפעת איבדה הקבוצה הראשונה 3 ימי מחלה, בשעה שבקבוצה השנייה איבדו 44 ימים למחלה.(stark,1971)
  2. במחקר אשר נערך במשרדי בנק שוויץ, עבדה קבוצה אחת של 903 עובדים בסביבה מטופלת ביונים שליליים. קבוצה שניה של 962 עובדים פעלה בסביבה שאינה מטופלת, במהלך החודשים הבאים, על כל יום של מחלה שאיבדו עובדים מן הקבוצה הראשונה מחלות אשר קשורות במערכת הנשימה – הצטננות, שפעת, דלקת גרון, וכד'. איבדו העובדים בקבוצה השנייה 66 ימים (soyka, 1991)
  3. במחקר של אוניברסיטת סארי (surrey University) במטה חברת הביטוח נורוויץ' יוניון – (Norwich Union Insurance) הציבו שמונה מערכות יוניזטור באזור המחשבים והכנת המידע. לפני הבדיקה, צוות המחקר השקיע חודש ימים בריכוז הנתונים על האירועים אשר קשורים במחלה וכאבי ראש. בהמלך המחקר, כאשר היוניזטורים פועלים, ירד מספר האירועים ב87%. עם סיום המחקר בחר נורוויץ' יוניון לשמור את היוניזטורים במקומם (Soyka, 1991)
  4.